Pekmezin Faydaları nelerdir ?

pekmezin faydalarıPekmezin Sağlığa Faydaları
Daha öncede bahsetmiş olduğumuz gibi üzüm, dut, keçiboynuzu ve hurma gibi pek çok çeşidi bulunan pekmez kan yapıcı özelliğe sahiptir. Ayrıca vücut direncini, bağışıklık sisteminin direncini arttırıcı ve güçlendirici özelliği sayesinde hastalıklara karşı koruyucudur. Karaciğeri temizleyerek damarları açar, klan basıncını dengeler. Hastalık aşamasında ise iyileşme sürecini hızlandırır. Mide rahatsızlıklarının tedavisinde destekleyici özelliğe sahiptir. Anne sütünü arttırdığı da bilinen faydaları arasında yer almaktadır. İltihap söktürücü özelliği bulunmaktadır. Öksürüğü keser ve balgam söktürücüdür. Hem yetişkinlerde hem de çocuklarda pamucuk adı verilen ağız içi yaralarının tedavisinde oldukça etkilidir.
Pekmezin Karaciğer Hastalıklarına Faydası:

Kan dolaşımını dengeleyen ve düzenleyen pekmez karaciğer rahatsızlıklarının tedavisi aşamalarında da destekleyici bir rol üstlenmektedir. Özellikle sigara içenlerde damar ve karaciğer, akciğerde meydana gelen hasarın onarılmasına yardımcı olmaktadır.

Pekmez Kanseri Önler:

Pekmezin kanseri önleyici rolü olduğuna dari bir çok araştırma sonucu ve yazısı vardır. Bu konuyla alakalı yapılan bir çok klinik çalışması pekmezin yoğun beslenme profilin knaseri başlangıç aşamasında önleyebileceğini ortaya koymaktadır. Pekmezin yüksek kalsiyum içermesi kolon kanserini önleyebileceği düşünülmektedir. Ayrıca kanser tümörlerine karşı etkili olabilir.
Pekmez Mükemmel Bir Antioksidan: Bir çorba laşığı pekmezin önemli miktarda antioksidan ve manganez içermektedir. Manganez DNA ları serbest radikallere karşı korur. Etkili bir antioksidan olmaso pekmezin kanser ve kalp hastalıklarına karşı kişiyi koruduğu düşünülmektedir.

Pekmez Enerji Sağlar:

Pekmezin içerdiği karbonhidrat ve yağlar vücutt enerjiye dönüşmektedirler. İçerdiği zengin miktarda demir, vücudun enerji depolamasına yardımcı olur, demir ayrıca kanda sağlıklı bir şekilde oksijen taşınması için çok gerekli bir maddedir.
Pekmez Kemik Sağlığını Korur: Pekmez demir, kalsiyum, potasyum, magnezyum, manganez ve bakır dahil olmak üzere, sağlıklı ve güçlü kemiklerin oluşmasını sağlayan günlük besinlerin çoğunu sağlamaktadır. Bu minerallerin günlük olarak alınması kemik diğer hastalıklarına yakalanma riskini azaltabilir.

Pekmez Kalp Sağlığını Korur:

Pekmez kalp sağlığını korumak ve kalp krizi, inme ve kardiyovasküler hastalık riskini azaltmak için gerekli vitamin ve minerallerin çoğunu sağlamaktadır. Pekmez manganez, magnezyum, bakır, kalsiyum, potasyum ve B6 vitamini içerir. Bu besinler, kan pıhtılaşmasını tedavi eder inme riskini düşürür ve kan basıncını sağlıklı bir seviyede tutmaya yardımcı olur.
Pekmez Kolon Sağlığını Korur: Kalsiyum açısından çok zengin olan pekmez, kolonu toksinlerden temizler. Kalsiyum genellikle kolon kanseri riskinde azalma ile ilişkilidir.

Demir Deposu Pekmez:

Bir çorba kaşığı pekmez vücudun ihtiyaç duyduğu demirin %20’ni karşılar.. Demir eksikliği, baş dönmesi, yorgunluk, saç kaybı, sinirlilik ve anemi de dahil olmak üzere birçok farklı sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına neden olur. Demir menstruasyon sırasında özellikle kadınlar için önemlidir. Demir kan ve hücre fonksiyonunda önemli bir rol oynar ve enerji üretimi için gereklidir. Ayrıca, vücut enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olur, beyin ve kas fonksiyonunu destekler ve bağışıklık sistemine yardımcı olur.
Potasyum Deposu Pekmez: Bir çorba kaşığı pekmez yaklaşık% 14,5 potasyum sağlar. Potasyum kardiyovasküler sağlığını korumak ve kemik yoğunluğunu artırmak için çok öenmlidir. Bu madde düşük kan basıncını sağlıklı seviyede tutmaya yardımcı olur. Kalp krizi ve inme riskini azaltır.
Kalsiyum Deposu Pekmez:

Kalsiyum sadece sağlıklı kemikler ve dişlerin korunması için değil, aynı zamanda kolon sağlığı, kalp sağlığı, kan pıhtılaşması, beyin sinir aktivitesi ve kas fonksiyonu için hayati bir rol oynar. Sadece bir çorba kaşığı pekmez % 17 oranında kalsiyum sağlar.
Selenyum Deposu Pekmez: Bir çorba kaşığı pekmez ortalama % 5 selenyum ihtiyacını karşılar. Selenyum tiroid fonksiyonu, antioksidan koruma, kanser önleme, kalp ve damar sağlığı ve romatoid artrit gibi iltihaplı hastalıkları önleme noktasında çok etkilidir. Selenyum eksikliği, bu ve diğer sağlık sorunlarına neden olabilir.
B6 Olarak Pekmezin Faydaları:

Bir çorba kaşığı pekmez 7,5% B6 vitamini sağlar. B6 vitamini bağışıklık, sinir sistemi, hücre oluşumu, kan sağlığı ve enerji üretimi için gereklidir. Ayrıca, antienflamatuar ve anti kanser özelliklere sahip olduğuna inanılmaktadır.
Pekmez Kilo Vermeye Yardımcı Olur: Pekmezi pek çok vitamin ve mineraller sağlar, sıfır yağ ve çok az kalori içerir. Kilo vermek isteyenler için harika bir besin kaynağı olabilir.
Mide ve Sindirim Sistemi Sorunlarını Giderir:

Pekmezin mide ve sindirim sorunlarının giderilmesine yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Mide ağrılarını yatıştırmaya yardımcı olur, mide ülseri tedavi etmek için yardımcı olabilir ve irritabl bağırsak ve kabızlık, ishal başta olmak üzere bir çok sorunu giderebilir.
Pekmez Cilt Sağlığını Korur: Pekmez cilt sağlığı için büyük fauda sağlar, egzama, sedef, akne ve diğer cilt hastalıkların tedavisine yardımcı olruğu düşünülmektedir . Bunun dışında cilt kırışıklıklarını giderebilir ve cilt hücrelerinin yaşlanmasını yavaşlatır.

Dut Pekmezinin Faydaları:

  • Dutlardan yapılan bir çeşit pekmez türürdür. İçerdiği besinler yardımıyla dut pekmezi bir çok hastalığa şifa kaynağıdır. Dut Pekemzinin sağlık açısından faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz;
  • Dut pekmezi enerji vericidir, mineraller açısından çok zenginidir. Çocuklar, emzirme döneminde olan anneler ve gabe anne adayları için çok faydalı bir besindir.
  • Demir, çinko ve gagnezyum açısından çok zengin olan dut pekmezi genel anladma vücut sağlığını korurken, sinir sitemi ve beyin sağlığına katkıda bulunur.
  • Kansızlık, ülser, mide ve sindirim sistemi rosunlarına iyi gelir.
  • Solunum yolu hastalıkları olan astım, bronşit ve alerjik hastalıklara karşı etkilidir.
  • Sporcuların çok sık tükettiği besin kaynaklarından olan dut pekmezi, enerji vercidir.
  • Dut pekmezi ağız , boğaz ve yemek borusu için faydalıdır, bu bölgelerde oluşan mikroları temizler, dut pekmezi ile gargara yapılabilir.
  • Dut pekmezi zeka fonksiyonlarını arttırıdığı içinözellikle çocukların tüketmeleri önerilir.
  • Dut pekmezinin pamukçuk hastalığına iyi geldiğine inanılır.
  • Kabızlık ve idrar yolu iltihaparını giderebilir.

678 ziyaret, 1 (bugun)

Yorumunuzu yazın

Emil adresiniz yayınlanmayacak.